Staří lidé mají rádi jistotu klidného bydlení


Propagovat nájemní bydlení mezi mladými lidmi je snadné. Jsou-li zdraví a zdatní, není pro ně problém pracovat na plný úvazek a zaměstnání třeba střídat třikrát do roka. Pro takové jedince je nájemní bydlení ideální, zvláště pokud je byt vybaven nábytkem. Ti si pouze sbalí pár věcí do tašek, naloží je do auta a odjedou třeba z Prahy do Tábora, kde pracují v nějaké firmě, a pokud si najdou lépe placenou práci v Českých Budějovicích, odstěhují se za půl roku tam. Tento kočovný způsob života je výhodný v tom, že se nestaráte o technický stav nemovitosti, jenže jednou zestárnete a síly začnou ubývat. Zjistíte, že vám vyhovuje spíše klid a každé stěhování je na obtíž.

splátky hypoték

Nejhorší je to tehdy, kdy si na byt zvyknete, máte tu přátele a známé, a dostanete z bytu výpověď, načež v jeho blízkosti nic kloudného, za rozumnou cenu neseženete, takže se postěhujete o sto kilometrů dál do jiného města. Pro seniory v důchodovém věku je to někdy vyslovená stresující pohroma. Právě proto se vyplatí myslet na zadní kolečka a mnoho lidí v naší zemi si tak i počíná, například si pořizují vlastní bydlení na nebankovní hypotéku. Mají rádi na stáří jistoty a jednou z těch nejdůležitějších je vlastní domov.

dům na hypotéku

Můžete namítat, že stát se o seniory postará i v případě nízkého důchodu doplatky na bydlení ze státní pokladny, ale máte jistotu, že za dvacet let bude z čeho čerpat? Jste si jisti, že budou i v té době k dispozici finance na tyto sociální dávky? Mnohem rozumnější je mít vlastní rodinný dům, zcela nezávislý na vnějším systému, pokud možno s vhodnými zdroji vytápění, jako je tepelné čerpadlo, fotovoltaika a hlavně rezerva v podobě krbu s výměníkem. Pasivní domy umožňují značné úspory za energie a ty představují v rodinném rozpočtu největší položku. Naopak v městském pronajatém bytě, kde se topí centrálně z plynové kotelny, žádnou úsporu nelze očekávat.