Nyní začíná zima. Každodenní ranní vstávání do práce je nepříjemné, obzvlášť, pokud se odehrává za úplné tmy. Na všechno se dá v životě zvyknout, a toto taky nijak nezměníme, ale snad pro každého je velký rozdíl, pokud vstává v létě již do vycházejícího slunce, anebo v zimě do tmy a chladu. Pro některé lidi to není ani tak velký pro problém, jiný toto období prožívá mnohem hůře. Někteří se dokonce uchylují k řešení, kdy si zakoupí speciální budíky, které imitují svým světlem vycházející slunce. Pravděpodobným záměrem výrobců byla myšlenka, že takové světlo pomáhá nastartovat organismus a ranní vstávání by tím pádem mělo být snazší.
O tom, jestli to v takovéto podobě má pro náš organismus doopravdy význam, nebo zda se jedná pouze o dražší verzi obyčejného budíku, se můžeme jenom přít. Velmi nepříjemný je i chlad, který zimní rána doprovází. Podle odborníků bychom měli spát v místnosti, která je chladnější, protože i během spánku se naše teplota přirozeně snižuje. V teplé místnosti pak dochází ke zbytečnému přehřívání, a tělo si tak během spánku nemůže dobře odpočinout. Kdyby pak následně přes den bylo dostatečné množství slunečního světla, asi bychom byli ranní vstávání schopni překonat.
Jenže během těchto dní se navíc běžně svítí umělými vnitřními světly, což vede k podpoření pocitu únavy a také k různým tzv. sezónním depresím, právě proto, že se pro náš organismus jedná o něco nepřirozeného. Večer (nebo spíše odpoledne) se tak všichni vracíme domů opět za tmy. Všechno domácí práce, které tak musíme stihnout jsou tímto zase ovlivněny a například práci na zahradě, tu stihne jen málokdo. Takže vše, co se okolo domu musí udělat (jako je opravení plotu, zajistit odvětrávání skladových prostor nebo běžný úklid). Musí jednoduše počkat na víkend nebo až na jaro, kdy se dny budou opět prodlužovat a světla bude více.