Sázíme na ostrovní systém


Někteří lidé sází na bydlení na polosamotách či úplných samotách v rekreačních lokalitách. Kupříkladu si tu vybudují rodinný dům na základech po bývalé dřevěné chatě a využijí tak krásného pozemku v malebné přírodní lokalitě. Bydlení blíže přírodě bez smogu, hluku a shonu pak přináší mnohem více benefitů než kariéra u nadnárodní společnosti. V některých oblastech však nemusí být zavedena elektřina a lidé zde dosud žijí nebo spíše jen přežívají o víkendech tak, že ji nepoužívají, anebo mají k dispozici pouze palivový generátor.

solární panely

Pro trvalé bydlení však elektřinu s velkou pravděpodobností potřebovat budete a s hlučným benzínovým motorem to nebude ono. Existuje řešení, jak to provést, a jak se současně vyhnout distribuční soustavě – ostrovní fotovoltaika z Brna. Ostrovními fotovoltaickými systémy rozumíme zařízení, která se do distribuční soustavy nezapojují. Jsou na ní zcela nezávislá, mají svůj vlastní akumulátorový zdroj a z něho se čerpá elektrická energie pro pohon všech spotřebičů a svítidel. Jedinou podmínkou k fungování této soustavy je Slunce – pokud možno zcela nezastíněný prostor.

fotovoltaické panely

Ostrovní systémy lze instalovat na jakýkoli objekt, podmínkou není ani šikmá sedlová střecha, fotovoltaické panely lze instalovat i na zem nebo na střechu kůlny či garáže. Za jistých okolností lze vyřídit i na ostrovní systémy státní dotaci, ovšem musíte splnit potřebné podmínky, které se mohou měnit, proto se vyplatí sledovat legislativní změny. Jednou z podstatných výhod nezávislé fotovoltaiky na distribuční síti je absence jakýchkoli výpadků, které se jí týkají, není třeba se proto v podstatě vůbec zajímat jak o technické záležitosti výroby elektřiny v distribuci v rámci republiky, tak i o obchodní proces a ceny elektřiny na trhu. A i když bude cena vaší elektřiny vyšší, bude to vyvažovat ona výhoda plné nezávislosti.