Bezpečnost u bazénu


Nehody u bazénu se mohou stát poměrně snadno. Proto je třeba přijmout různá opatření, kterými předejmeme tomu, abychom přišli my nebo někdo jiný k úrazu. Zaměřme se proto na aspekty bezpečnosti u domácího bazénu.

Fyzické zabezpečení

Základem je fyzické zabezpečení bazénu. To by mělo zahrnovat oplocení s uzamykatelnou brankou, aby se malé děti nedostali k vodě v okamžiku, kdy tam nebude žádný dospělý. Důležitou součástí fyzického zabezpečení je také kryt na bazén. Kryt je nejčastěji v podobě plachty. Měla by být tak pevná, aby unesla váhu dítěte nebo domácího mazlíčka.

bazén

Podlaha

Okolí bazénu by mělo být vybavené protiskluzovým povrchem, čímž se sníží riziko uklouznutí a pádu. Materiálem by měla být dlažba s hrubým povrchem anebo gumová podlaha, které výrazně zvýší bezpečnost okolí bazénu.

Záchranné pomůcky

U bazénu byste měli mít neustále po ruce kruhy, plováky nebo tyče, které můžete použít k případné záchraně někoho, kdo se topí. Umístěte je na dobře viditelná místa, aby je kdokoliv bez problémů našel.

Kontrola techniky

Věnujte čas pravidelné kontrole filtru bazénu čerpadla a ostatních technických zařízení. Pokud zajistíte správné funkce, můžete tím předejít nehodám a poruchám, které by mohli vést k úrazu těch, kteří se v bazén nacházejí.

bazén

Chemie vody

Sledujte také stav vody k bazénu a její úroveň pH. Pokud bude ve vodě málo bazénové chemie, bude příliš znečištěna a mohou se v ní množit bakterie, které pro nás mohou být nebezpečné. Pokud bude chemie příliš, může to vést k podráždění očí a kůže. Používejte také chlórové přípravky, které nejsou příliš agresivní, jako jsou chlorové tablety do bazénu Chlorito.

Dozor

Důležité je předcházet nehodám. Pokud máte děti či mazlíčky, vždy by měli být pod dozorem, pokud se vyskytují v okolí bazénu. Mějte na paměti, že nehody se mohou stát velmi rychle. Nikdy nenechávejte vaše děti, aby šli k bazénu sami, a to i v případě, že umí dobře plavat. Pokud neumí, měli byste je to naučit.