Provozujete kancelářské práce a týká se vás povinná revize elektroinstalace, která zahrnuje i revizi elektrospotřebičů https://revize-elektro-revtech.cz/elektrospotrebice/? Proč se vlastně musí spotřebiče kontrolovat, není to zbytečné, když jsou funkční a výrobci by je jinak nemohli dodávat na trh?
Železo stárne – znáte tu vtipnou reklamu z devadesátých let na barvu „Hammerite“? Používá slogan, v němž se praví doslova, že „železo stárne“, což vysloveně nabádá k jeho údržbě pomocí nátěru. Ale nejen železo nebo ocel podléhá stárnutí, stáří se týká i dalších materiálů a předmětů, například z plastu. Spotřebiče se tak mohou časem stát nebezpečnými pro jejich obsluhu, nebo mohou zapříčinit požár. Elektrikář při revizi zjistí, kde je problém a doporučí spotřebič odstavit z provozu, opravit jej nebo nahradit jiným.
Oxidace – stalo se vám někdy, že jste objevili zoxidovanou přívodní šňůru nebo oxidací pokryté kontakty uvnitř spotřebiče? Například zástrčka do zásuvky může být zoxidovaná, pokud se spotřebič delší dobu nepoužívá, a to by pak mohlo vést ke zkratu a k možnému požáru.
Časté používání – naopak velmi časté používání spotřebičů u nich může způsobit uvolnění některých dílů a opět zkratování některých částí, například vnitřních kontaktů ve svorkách, částí elektromotorů, topných těles atd. Toto by se mohlo týkat kupříkladu elektrických bojlerů, průtokových ohřívačů vody, varných konvic, kávovarů, toustovačů, chladniček a podobných spotřebičů v kuchyňkách a v kancelářských prostorách.
Přívodní a prodlužovací šňůry – šňůry u elektrických spotřebičů mohou být poškozené mnoha způsoby, můžete je sevřít mezi nábytek a zeď, skřípnout je pod židlí nebo nohou stolu, můžete je něčím zdeformovat nebo proříznout anebo i propálit. Pokud si takového defektu nevšimnete, může tu dojít k požáru nebo k úrazu elektrickým proudem, který může mít i fatální následky.