DneÅ¡nà lifestyle je významnÄ› založen na tom, co sledujeme na sociálnÃch sÃtÃch. Pokud bychom se bavili o sociálnÃch sÃtÃch v širÅ¡Ãm slova smyslu, mohli bychom i běžné internetové stránky se zprávami ze svÄ›ta považovat za sociálnà sÃtÄ›. PÅ™estože v dneÅ¡nà dobÄ›, kdy na nás ze vÅ¡ech stran útoÄà vÅ¡echny možné různé informace, nenà od vÄ›ci si i od tÄ›chto stránek odpoÄinout, je dobÅ™e, pokud se o dÄ›nà kolem sebe zajÃmáme. VÄ›tÅ¡Ãm problémem jsou opravdové sociálnà sÃtÄ›, jako je Instagram, Facebook, TikTok a dalÅ¡Ã. Na nich totiž trávÃme v dneÅ¡nà dobÄ› opravdu velké množstvà Äasu a zÃskáváme tak obrázek o svÄ›tÄ› okolo nás.
Jenže tento obrázek je velmi zkreslený, Äasto tÃm, co a jak tvůrci chtÄ›jà sebe sama a svůj život prezentovat. NavÃc, to, co nám jednotlivé sociálnà sÃtÄ› pÅ™edkládajà je znaÄnÄ› pÅ™edžvýkané. Obsah, který se nám zde zobrazà je generován algoritmem, který se snažÃ, aby Vás nová a nová videa upoutaly u obrazovky a vy jste jen pÅ™echázeli na dalÅ¡Ã a dalÅ¡Ã video. V takovém pÅ™ÃpadÄ› se pak obrázek o svÄ›tÄ› buduje jen na výbÄ›ru nÄ›kterých videÃ, a tedy nikoli objektivnÃm pozorovánÃm. V nÄ›kterých pÅ™Ãpadech je pak dokázán negativnà vliv na naÅ¡e psychické zdravÃ, obzvlášť u dospÃvajÃcÃch, kteřà jsou u obrazovek pÅ™ipoutanà velmi Äasto a nejsou jeÅ¡tÄ› tolik cviÄeni v kritickém myÅ¡lenÃ.
Pokud jsou pak sami od sebe naklonÄ›ni k melancholickému myÅ¡lenÃ, je jednoduché, aby je algoritmus uvÄ›znil ve smyÄce depresivnÃch videÃ, které jejich pocity jen posilujÃ. Jsou evidované pÅ™Ãpady, kdy takové dÄ›ti nejsou schopné unést své vlastnà pÅ™edstavy, které ale ani nemusà odpovÃdat realitÄ›, a pokouÅ¡Ã se o suicidálnà pokusy. Tou nejÄistÅ¡Ã možnou cestou je se jednoduÅ¡e sociálnÃch sÃtà vzdát nebo se aspoň snažit o jejich omezené použÃvánà a selektivnà vyhledávánà videÃ, u kterých si budete jisti, že Vám neublÞÃ.